Komunikat

Ostrzeżenie przed oszustami

Uważaj na przestępców, którzy podszywają się pod pracowników banku lub innych zaufanych instytucji np. policjantów! Oszuści mogą korzystać z techniki spoofingu numeru telefonu w taki sposób, by na Twoim telefonie wyświetlił się numer infolinii banku lub zaufanego pracownika banku. W rzeczywistości chcą zdobyć dane do logowania, narzędzia autoryzacyjnego lub Twoje inne, równie cenne dane. Zachowaj ostrożność!

Pod pozorem troski o bezpieczeństwo Twoich środków i operacji finansowych mogą kontaktować się z Tobą telefonicznie i nakłaniać Cię do:

§  przekazania identyfikatora i hasła do bankowości elektronicznej,

§  podania danych kart płatniczych (numer i kod CVV/CVV2) lub innych ważnych danych (np. PESEL, skany dokumentu tożsamości),

§  zainstalowania dodatkowego oprogramowania na komputer lub aplikacji na smartfonie,

§  wyręczenia w wykonaniu lub dokończeniu transakcji w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.

Pracownicy banku podczas rozmowy telefonicznej nigdy nie poproszą Cię o powyższe informacje.

NIGDY NIKOMU NIE podawaj powyższych danych, NIE instaluj dodatkowych aplikacji i NIE potwierdzaj żadnych operacji, które nie były zlecone przez Ciebie.
PAMIĘTAJ, od Twojej czujności zależy, czy oszuści zdołają przejąć Twoje konto i wyczyścić je ze wszystkich pieniędzy!

W przypadku, gdy:

  • odbierzesz podejrzany telefon lub wiadomość tekstową od osoby podającej się za pracownika banku lub instytucji zaufanej
  • masz jakiekolwiek wątpliwości, czy zasadne jest podawanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego lub innych danych
  • podczas korzystania z elektronicznych kanałów dostępu spotkasz się z sytuacją, która wyda Ci się nietypowa, podejrzana lub wzbudzi Twoje zaniepokojenie

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zakończ połączenie zablokuj dostęp do bankowości internetowej i mobilnej. Skontaktuj się z bankiem..

Pamiętaj – nigdy nie podawaj przez telefon nadmiarowych informacji. Nie zdradzaj szczegółów swoich transakcji. Nie oddzwaniaj na połączenie, z którego wcześniej rozmawiałeś z podejrzanym rozmówcą!

Jeżeli masz wątpliwości – skontaktuj się osobiście z placówką banku lub zadzwoń do nas na znany Tobie numer telefonu (koniecznie wybierz numer ręcznie, najlepiej korzystając z innego urządzenia). Nasze numery kontaktowe znajdziesz na https://www.lodzkibs.pl/18,placowki-i-bankomaty   Zawsze też ręcznie wpisuj pełen adres strony banku w pasku adresu przeglądarki (znajduje się u góry okna z otwartą przeglądarką internetową).